Följ med på en av årets stora folkfest – Elitloppet!
En helg fylld av fartfyllda lopp, spel och en härlig stämning!
Dag 1 23/5
Arctic Bus avgår från Skellefteå Busstation kl. 11.30*. Vi gör stopp efter vägen för bensträckare och den som vill äta en bit i Docksta. Vi fortsätter sedan till Gävle och vårt hotell för natten. Vi beräknas vara framme ca 19.30 och bjuds på en god middag.
* påstigning längs vägen går bra. Hör med oss!
Dag 2 24/5
Efter frukost åker vi vidare ner mot Stockholm och vårt hotell Amaranten. Bussen kör oss till Solvalla så vi är med från start på årets stora travhelg.
Dag 3 25/5
Efter frukost kör vår buss oss till Solvalla för dagens tävlingar. Efter tävlingarna samlas vi i bussen som tar oss tillbaka till hotellet.
Dag 4 26/5
Efter frukost checkar vi ut och åker ut till Solvalla för dagens finaltävlingar – en riktig folkfest! När tävlingarna är slut (ca 18.30) samlas vi i bussen igen och börjar vår hemresa. Vi gör middags och kaffestopp på lämpliga ställen efter vägen och åker under natten hem till Skellefteå igen.
Hotell:
Gävle: Scandic CH
Stockholm: Clarion Hotel Amaranten
Pris per person:
Del i dubbelrum: 5490:-
Enkelrumstillägg: 1740:-
Valfria tillägg per person:
Avbeställningsskydd: 6% av resans pris
Flyg hem från Arlanda: 1 600:- (i mån av plats!)
I priset ingår:
- Resa med Arctic Bus Skellefteå-Stockholm t/r
- Buss till & från Solvalla dag 2, 3 & 4
- En hotellövernattning i Gävle inkl.
middag och frukost - Två hotellövernattningar i Stockholm inkl. frukost
- Inträdesbiljetter till Solvalla dag 2, 3 & 4